Aşağıdaki bağlantılardan size en yakın “Ömrünü Tamamlamış Araç” teslim noktalarını bulabilir ya da 444 FORD / 444 3673 numaralı telefondan Ford Direk Hattı’nı arayarak yardım alabilirsiniz. Türkiye’nin her ilinde bir teslim noktası bulunmaktadır.

Ford Otosan tarafından bakanlığa iletilmiş olan iller bazında ömrünü tamamlamış araçlar teslim yerleriniöğrenin.

Ford Otosan’ın araçların teslim yerleri konusunda işbirliği yaptığı firma Ekosistem’dir. Ekosistem, yönetmelik hükümleri çerçevesinde belirtilen, ÖTA’lar ile ilgili olarak toplama, sökme, parçalama, işleme, yeniden kullanım, geri kazanım ve geri dönüşümünü ilgili yasal mevzuatta belirlenen oranlarda ve usullerde gerçekleştirmeyi kabul ve taahhüt etmektelerdir. Dilerseniz aşağıdaki bağlantılardan ÖTA teslim yerlerini ve ÖTA’nızın güvenli ve doğru yöntemlerle bertaraf edilmesi konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için http://www.ekosistem.com.tr/eko/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ford ve Çevre

Ford Otosan, fabrikalarındaki ticari araç, aktarma organları ve motor üretimi ile Türkiye’nin öncü otomotiv kuruluşudur. Burada açıklanan çevre politikası, Kocaeli ve İnönü Fabrikaları’ndaki ticari vasıtalar ve bunların motor ve aktarma organları tasarım ve üretim prosesini direkt ya da endirekt etkileyen bütün faaliyetleri kapsar.

Biz, çevreyi faydalanılacak değerli bir hazine olarak görüyor ve gelecekte bütün dünya insanlığının faydalanabilmesi için en iyi şekilde korunması gerektiğine inanıyoruz.

Daha fazla bilgi

Ömrünü Tamamlamış Araçlar Yönetmeliği

Ömrünü Tamamlamış Araçlar Yönetmeliği Aralık 2009 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan ve Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Ömrünü tamamlamış araçlara (ÖTA) ilişkin yönetmeliğin amacı, atık oluşumunu engellemek, ömrünü tamamlamış araçlar ve bunlara ait parçaların yeniden kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım işlemleri ile bertaraf edilecek atık miktarını azaltmaktır.

Çevre ve Orman bakanlığı tarafından takip edilen bu uygulama, aracını bedelsiz olarak, otomotiv firmaları tarafından belirlenmiş lokasyonlara teslim etmek isteyen müşterilere yönelik bir uygulamadır. Türkiye’nin her ilinde bir teslim noktası bulunmaktadır. Çevre ve Orman Bakanlığı’na resmi olarak bildirilmiş olan bu listeler, bakanlığın sitesinden de ayrıca incelenebilir.

Daha fazla bilgi