Karbon Temizleme

Karbon Teknik Firması’na ait Carbon Clean® Yakıt Enjeksiyon Sistemi ve Hava Emiş Sistemi Temizliği uygulaması Yakıt Enjeksiyon Sistemi (yakıt pompası, enjektör) ve Hava Emiş/Egzoz Sistemi (sensörler, intercooler, EGR, turboşarj) problemlerinin yaşanmasını önlemeye yardımcı olan bir hizmettir. Bu uygulama sonrasında motorun ilk günkü gibi nefes alacağından; aracın performansı artar, yakıt tüketimi azalır, motorun ömrü uzar. Uygulamada kullanılan kimyasallar deterjan bazlı olup, motor parçalarına hiçbir zarar vermeyecek şekilde yüksek kalitede üretilmiş, özel formüllü ve patentli Carbon Clean® kimyasallarıdır. Bu ürünler Ford USA ve Ford Otosan tarafından onaylanmıştır.

Carbon Clean® Nasıl Uygulanır?

Carbon Clean®, Ford’a özel bir makine ve temizleme kimyasallarından oluşan bir sistemdir. Carbon Clean® makinesinin deposuna, deterjan bazlı temizleme kimyasalı konur. Daha sonra, makine deposunun içindeki işarete kadar benzin ya da dizel yakıtı (Benzinli motorlar için benzin, dizel motorlar için dizel yakıt) eklenir. Aracın deposu ile yakıt sisteminin bağlantısı kesilir, aracın yakıt sistemi makineye adapte edilir. Diğer bir deyişle, makinenin deposu, aracın yakıt deposu haline gelecek şekilde bağlantı yapılır. Hazırlanan karışım bitene kadar (ki bu yaklaşık 30-45 dakika), motor rölanti devirde çalıştırılır. Belirtilen zamanlarda gaz pedalına basılarak sökülen kurumun egzozdan atılması sağlanır. Carbon Clean® temizlik kimyasallarının en büyük özelliği, yanıcı olmamalarıdır. Bu nedenle motor parçalarına hiçbir yan etkisi bulunmaz.

Yakıt Sistemi ve Motor yüzeylerindeki karbon birikimi görseli için tıklayın.
Carbon Clean işlemi sonrası temizlenmiş yüzeyler görseli için tıklayın.

Carbon Clean® Sisteminin Üstünlükleri Nelerdir?

Carbon Clean® tescilli bir marka olup patent hakkı Amerikan Motorvac firmasına aittir. Ayrıca test merkezlerinde yapılan testler neticesinde Carbon Clean® ürünleri Ford USA ve Ford Otosan tarafından onaylanmıştır.

Neden Carbon Clean® Kimyasalları ile Uygulama Önerilir?

Makine ile gerçekleşen Carbon Clean® işlemine muadil olduğu iddiasında bulunan ve yüksek seviyede solvent içeren ürünler ile karbon temizleme işlemi yapıldığında, bu tür ürünlerin yapısındaki aşırı solvent yanma odası içerisinde aşırı bir ısı yayılımına neden olarak pistonları, segmanları, enjektörleri ve diğer kritik parçaları hasara uğratmaktadırlar. Enjektör üreticileri, yapısında yüksek miktarda solvent ve alkol bulunan kimyasallar ile yapılan temizleme işlemini, üretmiş oldukları kritik ve hassas parçalar için kesinlikle onaylamamaktadırlar. Oysa deterjan bazlı Carbon Clean® kimyasalları, motorun hiçbir parçasına zarar vermez.

Enjektör üzerindeki karbon birikimleri görseli için tıklayın.

Motorda Karbon Birikiminin Görüldüğü Alanlar Nelerdir?

 • Hava Emiş Kanalları
 • Yakıt Püskürtme Sistemleri
 • Gaz Kelebeği
 • Gaz Kelebeği Gövdesi
 • EGR Valf
 • EGR Valf Kanalları
 • Rölanti Ayarlayıcısı
 • Emme Manifoldu
 • Piston ve Supaplar
 • Egzoz Sistemi
 • Oksijen Sensörleri
 • Katalitik Konvertör

Karbon Birikiminin Oluşma Sıklığı ve Miktarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Araçta kullanılan yakıtın kalitesi,
 • Aracın bakım aralığına tam anlamıyla uyum,
 • Aracın kullanıldığı ortam, hava ve yol şartları,
 • Aracın kullanım şekli (Şehir içi/dışı, sık dur/kalk, yüklü/yüksüz vb.)
 • Yakıt püskürtme sistemi tasarımı

Benzinli ya da dizel motorlu araçlara, Carbon Clean® makineleri ile uygulanan kurum ve karbon temizleme işlemi sırasında, makinenin depo bölümüne benzinli (400-0020C) ya da dizel (400-0010C) temizleme kimyasalı doldurulur. Daha sonra, makinenin üzerinde bulunan bağlantı boruları, aracın manifolduna bağlanır. Böylece temizleme kimyasalı (sıvısı), doğrudan manifolda gönderilir. Makine araca bağlı durumda iken, araç, 30 dakika süreyle rölanti devirde çalıştırılır. Daha sonra, yine makinenin üzerinde bulunan özel bağlantı aparatları yardımı ile makinenin deposuna boşaltılan ve aracın supap, supap yolları, enjektörler ve pistonlarındaki karbon birikimini gideren özel temizlik kimyasalı, motorun yakıt yoluna gönderilir. Bu işlemden sonra, araç, rölanti devirde 45 dakika çalıştırılır. Bu işlem sırasında, egzozdan damlayan siyah renkli sıvı gözle görülebilir.

Enjektöre uygulanmış Carbon Clean Uygulaması test sonucu.

Supapa uygulanmış Carbon Clean Uygulaması test sonucu.

Araç Kullanıcısı Açısından:

Arıza ihtimalinde azalma,
Yakıt tasarrufu,
Yüksek 2.el değeri,

Çevre Açışından:

Düşük emisyon salınımı

Dizel Partikül Filtresi’nin Ömrü Açısından:

Temizlenen yakıt ve hava kanalları ile Dizel Partikül Filtresi’ne ulaşan kurumlar azalır,
Dizel partikül filtreli araçların rejenerasyon sıklığı azalır,
Dizel partikül filtresinin ömrü uzar,

Yakıt Tüketimi*:

Şehir içi yatık tüketiminde % 2,27 oranında azalma, otoyol kullanımında % 2,04 azalma ve ortalama % 2,13 oranında azalma kaydedilmiştir.

Hızlanmadaki İyileşme*:

40-100 km. aralığında % 6,41, 60-100 km. aralığında % 4,12 ve 80-100 km. aralığında % 3,10 oranında iyileşme kaydedilmiştir.

Egzoz Emisyonunda Azalma*:

CO2 emisyonunda % 2,10, HC emisyonunda % 1,72 ve CO emisyonunda % 7,53 oranında azalma kaydedilmiştir.

Motor Gücü ve Torkunda Artış*:

Motor gücünde % 2,08 ve motor torkunda % 1,64 oranında artış kaydedilmiştir.

*: FABRİKA, TURKAK ONAYLI AR-GE LABORATUARI TEST SONUÇLARINA GÖRE.