Yol ile temasınızı kesmeyin!

Lastikler, yol ile temasınızı sağlayan yegane parçalardır ve her lastiğin yola dokunduğu alan, kabaca bir el büyüklüğündedir. Otomobiliniz için en doğru lastikleri seçeceğiniz yer ise Ford Yetkili Satıcıları ve Ford Yetkili Servisleri’dir. Uzmanlarımız, doğru lastik tercihi yapabilmeniz için gerek marka, gerekse cazip fiyatlar konusunda size tavsiyeler verecekler ve rehberlik edeceklerdir. Bunun yanı sıra, tüm güvenlik parçalarının kontrol edilmesini de sağlayacaklardır.

Lastik hız grupları, yük indeksi ve ebatları hakkındaki genel bilgiler için tıklayın.

Özellikle soğuk havalarda soğukkanlı ve kontrollü olun!

Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde, kış lastikleri kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü kış lastikleri, içerdikleri bileşenler sayesinde, soğuk havalarda sertleşerek katılaşmayı engeller. Hatta bazı ülkelerde, kış lastiği kullanmak yasal zorunluluk haline getirilmiştir. Kış şartlarında emniyetli bir sürüş ve performans güvencesinin, ancak lastik yanaklarında kar tanesi işareti bulunan kış lastikleri tarafından sağlandığını unutmayın!

 

Çamur, kar ve bunların arasındaki her şey için!

M+S (çamur ve kar) lastikleri, çamurda ve karda sürüş için özel olarak tasarlanmıştır ve bu koşullarla başa çıkabilmek için sert ve pürüzlü bir profile sahiptir. M+S lastikler için, lastik yanaklarında kar tanesi işareti bulundurmuyorsa, özel bir kış performansı tanımlanmamıştır.

 

Mevsimin getirdiği tüm koşullar için çok yönlü!

Sözde ‘4 mevsim lastikleri’ tüm yıl boyunca kullanılabilir ve lastik yanaklarında güneşi yağmur damlası ve yaprak sembolü bulunmaktadır. Ancak testler, bu lastiklerin, kış ve yaz lastiklerinin kendilerine özgü performanslarını sağlayamadığını göstermektedir.

 

Hava kaçırsa bile sürüşe güvenle devam edin: Run-flat Lastikler

Run-flat lastikler, basınç kaybetseler bile yola devam etmenizi sağlar. Belirli hızda ve belirli bir mesafe boyunca, sürüşe devam edebilirsiniz.

 

 

Lastiklerinizi tanıyın.

Lastik yanaklarına dikkatlice ve yakından baktığınızda, bir takım sembol ve işaretler göreceksiniz. Bu sembol ve işaretlerin ne anlama geldiğini öğrenmek için, hazırlamış olduğumuz pdf dökümanını bilgisayarınıza indirin.

Lastik seçerken daha fazla şeffaflık

2012’nin Kasım ayından itibaren, tüm lastiklerin EU lastik bandrolü taşıması zorunluluğu getirilmiştir. Bu bandrol, 2020 yılına kadar enerji tüketiminin %20 azaltılması yönünde hazırlanmış olan EU Enerji Verimliliği Eylem Planı çerçevesinde yer almaktadır. Ford, bu iyileştirme çalışmasını, müşterilerinin bilgilendirilmesini sağlayarak desteklemektedir.

AT Lastik etiketinin özellikleri

Bandrol, 3 kriterde bilgi vermektedir: Yuvarlanma direnci, ıslak zeminde fren ve dış gürültü seviyesi. Yuvarlanma direnci ve ıslak zeminde fren sınıflandırması A(yeşil – en iyi)’dan G (kırmızı – en kötü)’ye şeklinde yapılmıştır.

 

Yuvarlanma direnci (Yakıt verimliliği)

Düşük yuvarlanma direnci, yakıt tasarrufu sağlayarak daha düşük karbondioksit emisyonu üretir. Bir sınıf iyileştirme, 100km başına en az 0,1 litre yakıt tasarrufuna eşittir. Değerlendirmede D Sınıfı kullanılmamaktadır.

 

Islak zeminde kavrama (Fren performansı)

Islak zeminde kavrama, güvenli sürüş için önemli bir faktördür. En iyi ve en kötü sınıf arasındaki fren mesafesi farkı, saatte 80 km’lik hızda toplamda 18 m olarak hesaplanabilir. Değerlendirmede D ve G sınıfları kullanılmamaktadır.

 

Gürültü seviyesi

Lastiğin gürültü seviyesi, otomobilin genel gürültüsünün bir parçası olan ve araç hareket halindeyken ölçülen lastik sesidir. Ses sembolünün yanındaki 3 adet ses dalgası işaretinden içerisi dolu olan ne kadar çok ise, lastiğin çıkardığı gürültü o kadar fazladır. 80 desibelin üzerindeki süreklilik arz eden gürültü, sağlığınıza olumsuz etki yapabilir.

Ek kriterler

Yeni EU bandrolü 3 kriteri göstermek üzere tasarlanmıştır ancak aşağıdaki performans faktörleri de göz önünde bulundurulmalıdır:

  • Suda kızaklama
  • Sürüş dengesi
  • Direksiyon hasasiyeti
  • Dayanıklılık
  • Frenleme özellikleri (kuru yol zemininde)
  • Kış koşullarındaki performans
  • Virajlarda tutunma
  • Yol tutuş

EU lastik bandrolü, lasti satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken nitelikleri değerlendirmenize yardımcı olur, ancak yukarıdaki kriterler de kesinlikle unutulmamalıdır. Lastik testleri, Yetkili Satıcınızın tavsiyeleri ve üreticinin sağladığı bilgiler, lastiğinizi seçerken gerekli olacaktır. Lütfen bir Ford Yetkili Servisine başvurun, size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

Güvenli lastikler güvenli sürüş demektir.

Lastikler, aracınızın önemli güvenlik unsurlarındandır, örneğin yıpranmış lastiklerfren mesafenizin %70 oranında artması anlamına gelebilir. Doğru lastikler, doğru lastik basıncı ve uygun diş derinliği, aracınızın her koşulda düzgün bir şekilde performans göstermesini sağlayacaktır.

Basıncı doğru seviyede tutun

Doğru lastik basıncı seviyesi, aracınızın performansı için hayati önem taşır. Çok yüksek ya da çok düşük basınç, aracınızın yol ile olan temasını azaltır, lastiklerinizin daha hızlı aşınmasına yol açar ve daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Her iki haftada bir lastik basıncınızı kontrol edin. Basınç ölçümünü, yüksek hızda yapılan uzun yolculukların ardından değil, lastikleriniz soğukken yapın. Sübap kapaklarını sıkıca vidalayın ve kayıp kapaklarımı derhal yenisiyle değiştirin, aksi takdirde sızıntı başlayabilir. Ayrıca, süpaplarınızı hasarlara karşı da kontrol edin. Stepne lastiğinizi daima 0,1-0,3 bar fazla hava basıncı ile muhafaza edin. Ancak basınç, tam yük kapasitesiyle araç sürüşü için asla en yüksek seviyeyi geçmemelidir. Kullanım kılavuzunuzda doğru basınç seviyesini bulabilirsiniz.

 

Lastiklerinizin diş derinliğini kontrol edin

Lastik kanallarındaki aşınma göstergeleri, lastik diş derinliğinizin yasal sınır olan 1.6mm’ye ulaşıp ulaşmadığını gösterir. Yaz lsatikleri, derinlik 3mm’den az olduğunda değiştirilmelidir. Kış lastikleri ise, 4mm’nin altına indiğinde, kar üzerinde yapılan sürüşler sırasında yol tutuşu kaybetmenize neden olabilir.

 

Lastiklerinizin çok eski olmadığına emin olun

Lastik ömrü uzunluğu hakkındaki genel kural 6 yıldır. Bu sürenin ardından, yeni ve az kullanımış görünseler bile, değiştirilmeleri gerekir. Lastiğinizin hangi yıla ait olduğu bilgisi, lastik yanaklarında kodlanmış olarak yer alır. Örneğin: ‘0702’ rakamında; ’07’, 7. haftayı, ’02’ ise 2002 yılını gösterir. 31 Aralık 1999’a kadar ‘<‘ işareti, üçüncü rakamın ardında görülmekteydi. Eğer lastiğiniz, bu kadar eski ise, lütfen derhal değiştirin. Bu kural, yedek lastik için de geçerlidir.

 

Doğru lastik kullanarak daha az yakıt tüketebilirsiniz.

Eğer lastiğiniz yeterince şişirilmemişse, daha fazla yakıt tüketirsiniz. Lastiğinizi önerilen seviyenin 0.1-0.3 bar daha fazla doldurmak, yol direncinin azalmasına yardımcı olur. Yine de, tam yük kapasitesiyle sürüş için tavsiye edilen maksimum basınç kesinlikle aşılmamalıdır.

Tek pakette kapsamlı kış güvenliği

Ford Yetkili Servisleri kış tekerleği önerileri için başvurabilecğiniz en iyi yerdir. Ford Yetkili Servislerinden, doğru lastik ve jant kombinasyonu için tavsiye alabilir ve kapsamlı çelik ve alaşımlı tekerlek tasarımı seçenekleri arasından dilediğinizi seçebilir ve lastikleriniz için marka önerileri ile cazip fiyat avantajları elde edersiniz.

Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde, kış lastikleri kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü kış lastikleri, içerdikleri bileşenler sayesinde, soğuk havalarda yumuşaklıklarını muhafaza ederler. Hatta bazı ülkelerde, kış lastiği kullanmak yasal zorunluluk haline getirilmiştir. Kış şartlarında emniyetli bir sürüş ve performans güvencesinin, ancak lastik yanaklarında kar tanesi işareti bulunan kış lastikleri tarafından sağlandığını unutmayın!